Pozor na nebezpečnou novelu zákona č. 48 o veřejném zdravotním pojištění

14. listopadu 2013 v 11:42 | VikThor |  Zamyšlení nad ...
Normálně nesleduji, jaké zákony se připravují, ale tento je velmi alarmující! Nejedná se o nějaký drb typu jedna paní povídala, ale tohle varování visí přímo na stránkách České lékařské komory! Zde je větší část z informačního letáku:

Ministerstvo zdravotnictví připravilo velmi nebezpečný návrh novely zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by byla přijata:

--- Pacientům by kdykoliv rozhodnutím úředníka zdravotní pojišťovny mohl být odebrán jejich lékař, ale i nemocnice, protože by s nimi zdravotní pojišťovna byla oprávněna bez uvedení důvodů vypovědět smlouvu. Pokud by pacient chtěl u takového lékaře zůstat, musel by si plně hradit nejen zdravotní péči, ale i předepsané léky, rentgenová a laboratorní vyšetření, apod.
--- Výběrová řízení, určující, který lékař a jaká nemocnice budou mít nadále smlouvu se zdravotní pojišťovnou, by si řídila sama zdravotní pojišťovna, hlavním kritériem by pochopitelně byla co nejnižší cena. Zdravotnictví by tak ovládly obchodní řetězce, šlo by o konec soukromých lékařů v Čechách. Úspěšný by byl ten, kdo nejvíce ušetří na svých pacientech, případně může nabídnout dumpingové ceny.
--- Jak za první republiky v Československu, tak v řadě zemí EU nyní, rozhoduje svobodná volba pacienta. Krachuje lékař, od kterého pacienti odchází, úspěšný je ten, koho si pacienti svobodně zvolí. Nyní to má být ten, kdo získá přízeň vedení zdravotních pojišťoven, což je nesmírný prostor pro korupci a klientelismus.

Zdroj: ZDEMrzí mne to, že se i v naší zemi stále více moci a rozhodování přesouvá na společnosti finančně zainteresované s farmaceutickým průmyslem (FP) spřažené společnosti typu pojišťoven. Opravdu je více než reálné, že FP opravdu časem ovládne zdravotnictví a zavede tvrdá pravidla. Pro ilustraci se stačí podívat například na USA. Tam je již tahle věc běžnou praxí. Svoboda pacientů je zachována, ale v omezené míře. Hlavní slovo mají bohužel opět peníze. Proto připravovaný krok shledávám velmi nebezpečný. Ale co s tím? Je možné snažit se bojkotovat tuto novelu, ale ruku na srdce, pokud o ní rozhodují úplatní politici, jak to asi tak může dopadnou??? Možná že se povede prosadit dílčí úpravy, ale dlouhodobě nejde o řešení, ale spíše o oddálení problému, který má mnohem hlubší kořeny. Bible hezky říká, že tím kořenem zla jsou peníze a s tím nelze než souhlasit ...

"Láska k penězům je totiž kořenem škodlivých věcí všeho druhu a tím, že někteří o tuto lásku usilovali, byli od víry zavedeni na scestí a celí se probodali mnoha bolestmi."
(1.Tim.6:10)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama