Listopad 2013

POZOR - skryté glutamáty!

27. listopadu 2013 v 14:47 | VikThor |  Vše pro ZDRAVÍ
Hrůza. Co na to jiného říct.
Podívejte se sami na další 90. díl pořadu A dost! --- http://stream.cz/adost/10000618-dobre-utajene-glutamaty
Je o skrytých látkách souhrnně nazvaných glutamáty....konkrétně jde o:

- E620
- E621
- E622
- E623
- E624
- E625

Výrobci začali ale tyhle látky schovávat pod názvy, které lidi neodrazují. Konkrétně jde o o názvy:

- rostlinný bílkovinný hydrolyzát
- kvasnicový / kvasniční extrakt / výtažek
- sójový hydrolyzát

Takže pozor na tyhle podvodníky! Opět konkrétně jde o firmy:

- Vitana
- Maggi
- Dr. Oetker
- Knorr
- Viva Carne
- Bohemia chips

Při vysoké zátěži je nebezpečná kombinace glutamátu a aspartamu...může způsobit náhlou srdeční zástavu. Někteří lidé, včetně odborníků soudí, že i to mohlo být příčinou náhlé smrti několika sportovců, o nichž informovala média po celém světě.
Dávejte si proto prosím dobrý pozor co jíte!Zhoubný nádor v mozku

20. listopadu 2013 v 20:18 | VikThor |  zkušenosti s MMS
Kauza paní A. S.

"Pokusím se stručně popsat můj příběh. V prosinci loňského roku mi lékaři řekli, že mám zhoubný nádor v hlavě, velikosti 11cm. Dělali mi dvě vyšetření, protože se jim v laboratoři nejdříve pomíchaly výsledky. Na začátku ledna mi nabídli chemoterapii. Odmítla jsem to s tím, že bych chtěla zkusit jinou, přírodnější léčbu. Doktor mně z ordinace skoro vyhodil, že se nebude podílet na mé smrti. Milý doktor, že?
No a pak mi jeden známý doporučil MMS, ať to zkusím. V tu chvíli jsem byla rozhodnutá zkusit všechno, abych to překonala. Na začátku jsme měla tendenci se litovat, ale začala jsem užívat osm kapek každou hodinu osm hodin denně. MMS jsem aktivovala kyselinou citronovou. Celé dva měsíce jsem neustále zvracela a první měsíc jsem k tomu měla průjem, ale když jsem přišla na kontrolu, po dvou měsících byl nádor o pět cm menší. To mi dodalo sílu k dalšímu boji, protože to bylo fakt hnusné. Pak už to tak rychle nešlo, už jsem nezvracela ani neběhala na toaletu. Při tom všem jsem pořád chodila do práce. Ted, když se na to zpětně dívám, tak nechápu, jak jsem to zvládla.

Po dalších čtyřech měsících měl nádor jen necelé dva cm. V tom čase jsme přestala MMS užívat, protože to bylo před odjezdem na dovolenou. Neužívala jsem to tři týdny a pak jsem začala znova, ale už jenom tři kapky každou hodinu měsíc. Pak jsem znova jela na testy a nádor byl pryč. Rakovinové buňky nejsou ani v krvi, k nelibosti doktora. Řekl, že je to neuvěřitelné, a z lékařského hlediska v podstatě nemožné, ale že má výsledky na papíře, takže věřit musí, ale nechápe to.

MMS teď neužívám, protože se mi z něj udělal ledvinový kámen, který mi zablokoval ledvinu. Takže jsem skončila na operaci, vytáhli mi ten kámen a teď marodím. Poslali ho na rozbor a je z větší části plný soli. To je tak zhruba všechno."

A. S.Komentář Hana Bláhová

"Ledvinový kámen se u této ženy vytvořil proto, že užívala k aktivaci MMS kyselinu citronovou. Mnoho mých klientů si před třemi lety, kdy jsme začínali s aplikací přesně podle pana Humbla, už po pár týdnech užívání MMS s kyselinou citronovou stěžovalo na bolest ledvin, bolest kloubů, nebo zánět močového měchýře. Kyselinu citronovou by neměli užívat lidé, kteří mají slabší urogenitální trakt, mají artritidu nebo dnu. Vznikají citráty, a krystalky solí se usazují v ledvinách a v kloubech. S HCL vzniká jen malé množství kuchyňské soli a voda. Postihlo to tehdy i mne, vyrobila jsem si ledvinovou koliku, proto jsem byla ráda, že mi pan Pavel Němec z Brna poradil možnost aktivace pomocí HCL. Při aktivaci MMS pomocí HCL nemám ani já, ani nikdo jiný z mých klientů ledvinové nebo kloubní potíže."
Komentář autora článku:

Stejně jako u mnoha dalších případů se kterými sem setkal, i zde MMS pomohlo. Ale za cenu sebezapření a běhání na toaletu. Jak správně poznamenala HB, tak je to všechno kvůli kyselině citronové a také kvůli dalším nežádoucím látkám, které díky této metodě výroby MMS vznikají. HCl není špatné řešení, ale i u něj je prokázaná čistota roztoku něco kolem 70%. Oproti tomu CDS2 vyrobené s využitím roztoku hydrogensíranu sodného, má čistotu více než 99%. A nejde jen o nějakou fikci, ale o prokázaný, chemicky ověřený fakt. Dokonce na to je český patent. Více najdete ZDE. A proto nejen já, ale i mnoho dalších lidí, doporučuje zahájit cestu k lepšímu zdraví, ale i k uzdravení z těžkých nemocí, právě sílu CDS2.
PS: Samozřejmě, že CDS2 není samospásný zázračný všelék. Každá nemoc má svá specifika a braní CDS2 je jen začátek. Bez důkladné očisty jater, ledvin, tlustého střeva...bez změny k lepšímu co se stravování týče...a bez mnoha dalších změn to půjde velice obtížně. Dlouhodobý efekt to nepřinese. Zamyslete se ... toho co pro své zdraví můžete udělat není tak málo :-)

Jak na CDS2

17. listopadu 2013 v 12:24 | VikThor |  zkušenosti s CDS2
Na trhu se objevil přípravek Twin kterého lze chlordioxid vyrábět z chloritanu sodného (NaClO2) aktivovaného pomocí hydrogensíranu sodného (NaHSO4). Protože jsem našel na v přípravku použitý postup jen samou chválu (článek je ZDE), rozhodl jsem se použitý postup vyzkoušet také.

Nejdříve bylo nutné sehnat hydrogensíran sodný. Koupil jsem ho v čistotě pro analýzy jako monohydrát (obsahuje jednu molekulu krystalické vody) třeba TADY. Lze ho ale koupit i na jiných místech, např. TADY, ale často bez krystalické vody(!).
Pro správný poměr namíchání roztoků by se mělo rozlišovat, zda je s krystalickou vodou nebo ne.


Chemická reakce, při které vzniká požadovaný chlordioxid, vypadá takto:

5 NaClO2 + 4 NaHSO4 = 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O

Při přepočtu na molární hmotnosti nám z toho pak vychází, že když vezmeme 452,5 g chloritanu a 552,32 g hydrogensíranu monohydrátu, případně 480,24 g hydrogensíranu bezvodého, vznikne nám 269,8 g chlordioxidu.
Pro další úvahy ještě potřebujeme vědět, že jeden litr 24,5% roztoku chloritanu obsahuje 300 g soli (http://www.eurosarm.cz/web/umkatalogdoc/1722.pdf). Roztok můžeme koupit hotový na adrese http://www.eurosarm.cz/web/structure/up ... 00-36.html (400 Kč/10 kg) nebo si ho vyrobit tak, že vezmeme 375g (chloritan je 80%) práškového chloritanu, rozpustíme v cca 0,7 litru teplé vody a pak dolijeme na 1 litr. Dostaneme tedy 1 litr roztoku a v něm 300 g čistého chloritanu.
K tomuto jednomu litru potřebujeme připravit jeden litr roztoku hydrogensíranu tak, aby jsme mohly později používat poměr kapek 1:1. Z trojčlenky nám vyjde, že musíme použít 366,42 g monohydrátu nebo 318,44 g bezvodého hydrogensíranu. Sůl opět rozpustíme v cca 0,7 litru vody a pak dolijeme na jeden litr. (Možná jsem mohl ještě zohlednit, že síran není 100%, ale v čistotě pro analýzy se tomu silně blíží).


Zkušenosti:

Zatím mi připadá, že výsledek je určitě přijatelnější než při aktivací pomocí HCl a daleko lepší než při použití kys. citrónové. Pokud jsem vzal jen naředěné roztoky v poměru 1:1, tak reakce byla stejně bouřlivá jako s 3,5% HCl a mnoho plynu prostě uniklo. Pokud jsem vzal na každou kapku chloritanu 1 ml vody (pomocí malé stříkačky) a pak do toho teprve přidal stejný počet kapek NaHSO4 a nechal v uzavřené skleničce, tak sice musím cca 5 minut počkat, než roztok dosáhne cílové barvy, ale nic neunikne. Vše se v pohodě rozpustí ve vodě. No a pak si to již naředím na přijatelnou koncentraci. Třeba na 10 kapek chloritanu doliju do 100 ml a dám do ledničky.
Zkusil sem těch 10+10 kapek nakapat do 100 ml vody přímo. Reakce sice v ledničce trvala přes 24 hodin, ale proběhla (!), a výsledná barva byla stejná, jako když to nechám nejdříve zreagovat v 1 ml na 1+1 kapku a pak doliji vodu. S HCl 3,5% už reakce neproběhne, ani když nakapeme 1+1 kapku do 1 ml vody.
Chuť výsledného roztoku je daleko přijatelnější než u aktivace pomocí HCl. Pravděpodobně také proto, protože díky ochotě obou složek reagovat i při malých koncentracích skutečně ve výsledku není nic, co se neočekává. Vše poctivě zreaguje.
Hydrogensíranu sodného a výsledného síranu sodného bych se nebál. Jsou to látky, které se běžně používají i v potravinářství jako regulátory kyselosti (http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E514). Podobně jako např. jedlá soda.


Výpočet koncentrace výsledného roztoku chlordioxidu:

Mám-li chloritan i hydrogensíran po jednom litru, dostanu 2 litry s 178,99 g chlordioxidu. Tedy 89,5g ClO2 na litr. Tedy na 1+1ml obou složek to je 0,0895g plynu. Jestliže toto 1+1 ml množství rozředím v 1000ml čisté vody, dostanu koncentraci ClO2 přibližně 0,00895% = 89,5 ppm.
Na doporučovanou koncentraci CDS 500 ppm v jednom litru potřebuji tedy 5,59+5,59 ml obou roztoků. Jestliže beru, že 1 ml je asi 20 kapek, pak na 500 ppm potřebuji cca 112+112 kapek zreagovaných v cca 112 ml vody a pak doplněno na 1litr. Pohodlnější asi bude nabrání roztoků pomocí 5 ml injekční stříkačky nebo nějaké pipety. Na výrobu cca 100 ml roztoku s koncentrací chlordioxidu 500 ppm vezmu tedy cca 12 kapek každé složky.


Praktické používání:

Momentálně v lednici mám dvě lahvičky od Alpy (160ml, mají uzounké hrdlo, takže při otevírání toho také moc neuteče) a střídavě z jedné beru a druhá je připravena, až ta první dojde. Pak do prázdné dám přibližně 16ml vody, nakapu do toho 16+16 kapek a zavřu, dám tomu čas na zreagování (třeba i půl hodiny) a pak doliju do 160ml. Na užívání mám pak plastovou štamprli se stupničkou. Co 10 mililitrů, to jedna kapka chloritanu (MMS).

U této metody také odpadají dohady jako kolem potřebné koncentrace HCl. Zda je jí málo nebo hodně. Pokud to přeženu s hydrogensíranem, tak prostě jen vezmu více Ečka, které do nás potravinový průmysl stejně cpe ze všech stran. Jako regulátor kyselosti se totiž používá jak výchozí hydrogensíran, tak výsledný síran sodný (Glauberova sůl).

Nepřítomnost kyseliny mi vyhovuje při mých pokusech používat to proti paradentóze. Vezmu 10ml aktivovaného roztoku (odpovídá jedné kapce MMS), naředím na necelou velkou štamprli, vypláchnu si s tím ústa a pak to jednoduše polknu. Kdysi mi dásně krvácely už při dotyku zubním kartáčkem, teď je můžu dřít, jak chci a ani kapka krve!


Prvotný zdroj ZDE a druhotný ze kterého vychází text na těchto stránkách je ZDE

Rozhovor s MUDr. Hnízdil

14. listopadu 2013 v 12:16 | VikThor |  Zamyšlení nad ...
Přinášíme Vám rozhovor s MUDr. Hnízdilem. Tento člověk má mnoho velice zajímavých názorů. A předkládá je s takovou logikou, že na to nelze moc protiargumentovat.
Zdroj uvedený níže jej rozdělil na dva články, vy si ale vychutnejte celý rozhovor vcelku :-)Cítíte se zdravý, pane doktore?

Po tělesné stránce to ujde. Mentálně si nejsem jistý. Dokonce jsem už před lety navštívil psychiatra, jestli si myslí, že je moje chování standardní. Paní doktorka mi tehdy pověděla, že trpím grafománií, spasitelským komplexem, aktivizmem, exhibicionizmem, občasnými depresemi a různými dalšími diagnózami, ale že mi prášky zatím nedá, protože mne ráda čte a prý by bylo škoda to tlumit.

Takže o svém duševním zdraví pochybujete?

Samozřejmě. Člověk, který nepochybuje o svém duševním zdraví, o svých činech, o sobě samém, považuje se za jedinečného a dokonalého, je s největší pravděpodobností psychopat. Existuje jednoduchý návod, jak odlišit neurotika od psychopata: zatímco neurotik trápí sám sebe, psychopat všechny okolo. Snad lidi kolem sebe moc netrápím. Úplně jistý si ale nejsem. To byste se musela zeptat jich.

Jaký je váš návod udržovat se zdravý, bez potřeby léků a lékařů?

Lidé žijí v iluzi, že když má někdo titul doktora, tak všemu rozumí a na všechno má návod. Žádné návody nedávám. Člověk by si měl uchovat selský rozum a neztrácet rozvahu. Nenechat se z ní vyvést různými módními trendy a "objevy" vědců. Měl by jíst to, co mu chutná, v klidu a s partnerem, se kterým si jídlo vychutná. Sebedokonaleji nastavený jídelníček je k ničemu, pokud do sebe jídlo v rychlosti nacpete a ještě se přitom pohádáte s manželkou. To si koledujete o "refluxní chorobu". Lidově: leze vám to krkem. Stejně jako s jídlem, je to s pohybem. Jde o to, aby byl pestrý, bavil nás, abychom si ho užívali a zbytečně se nehonili. Kamarád a herec Jarda Dušek mi kdysi řekl: "Nehoň se, stejně se nedohoníš." Tak se tím snažím řídit. Rád jezdím na kole, plavu, v zimě na běžkách, baví mne zahrada, štípání dříví… Americká vědecká studie, kterou jsem citoval v knížce o bolestech zad (Bolesti zad: mýty a realita), prokázala, že mnohem užitečnější než nějaké sofistikované fitness programy je, když se člověk normálně hýbe.

Čím se udržujete v kondici?

Příkladnou životosprávu zrovna nemám. Kovářova kobyla… znáte to. Snažím se, jak jen to jde, nějak kompenzovat každodenní sezení a stres v ordinaci. Střídají se u mne pacienti s úzkostmi a depresemi, s rakovinou, v zoufalé životní situaci. Už jen trpělivě je vyslechnout je zátěž. Každou volnou chvilku proto odbíhám do lesa. Z jara obvykle s igelitovým pytlem sbírám odpadky. Když rostou houby, tak s košíkem. S lesem o sebe navzájem pečujeme. Nejsem v náboženském smyslu věřící. Věřím v sílu přírody. Les je můj kostel.

Jaký je váš názor na léčení pomocí bylin?

Byliny mám rád. Na chalupě trháme mátu, meduňku, sléz, diviznu. Chodíme na šípky, lipový květ, trnky, bezinky, kostival, puškvorec. Manželka dělá čajové směsi, šťávy nebo likéry. Kamarádi si je nemohou vynachválit. Léky z bylin původně vycházely, postupně ale převládla chemie. Pokud to jen trochu jde, dávám přednost bylinám i u svých pacientů. Odpor proti nim pramení z neznalosti a komerce. Pokud by se lidé léčili bylinami, snížila by se spotřeba léků. To nemůže farmaceutický průmysl připustit. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že lidé polykají plnými hrstmi psychofarmaka. Jakmile ale máte na záhradce pár rostlin konopí, vlítne vám tam zásahová jednotka.

Co považujete za příčinu dnes tolik rozšířené obezity?

Obezita je málokdy způsobena nějakou objektivní příčinou. Spíš než nemoc, je to životní postoj. Symbolizuje chování celé západní společnosti: rozežranost, poživačnost, honbu za neustálým růstem a expanzí. Měl jsem před měsícem pacientku - mladou podnikatelku, sto dvacet kilogramů. Způsob stravování odrážel její dravost v podnikání. Několik firem, stálá expanze, pohlcování konkurence. V jídle jen to nejlepší: bifteky z argentiny, chilská vína, francouzské sýry. Navíc bez pohybu, bez partnera, odmítá se o cokoliv podělit. Přitom by chtěla být štíhlá. "Nadváha je zrcadlem Vašeho způsobu života. Pokud budete takhle žít, takhle se chovat, není Vám pomoci," řekl jsem jí. Podobné je to s naší kynoucí společností. Naléhavě potřebujeme ozdravný půst, víc pohybu a méně expanze. Hlavně se ale musíme podělit s těmi, kteří se tak dobře nemají.

Tuk má ale také ochranou a izolační funkci…

Řada pacientů se obaluje tukem, aby se chránili před vnějšími stresory, případně vnitřní úzkostí. Stálé napětí, ve kterém žijí, jim vyčerpává spoustu energie. V noci se budí a luxují ledničku, cpou se sladkostmi, přibývají na váze. Obezita je u nich výsledkem nešťastného řešení složité životní situace.

Co si myslíte o geneticky modifikovaných potravinách?

Vím jen to, co je v médiích. Genetika a moderní medicína dnes dokáží neuvěřitelné věci: genetické manipulace, genovou terapii… Umíme je spustit. Vůbec však nedokážeme odhadnout, jaké následky budou mít v dlouhodobém horizontu. A to nejen na člověka jako živočišný druh, ale na celý ekosystém. Experimenty s geneticky modifikovanými potravinami považuji za riskantní. Místo nekontrolovaného růstu a genetických experimentů dávám přednost pokojnému nerůstu: malá políčka, sady, zahrádky, farmy, maloprodukce a samovýroba.

Potřebuje dnešní člověk suplementovat vitaminy a minerály?

To základní, co naše tělo potřebuje, není problém získat z přirozené čerstvé stravy. Pokud jíte zdravě, doplňky nepotřebujete. Pokud jíte nezdravě, doplňky vám nepomohou. V Itálii zveřejnili velkou studii, která prokázala, že pro člověka je mnohem zdravější přijímat vitaminy a minerály z přirozených zdrojů - ovoce a zeleniny, než ve formě tablet. V ovoci a zelenině totiž jsou ve vyvážené podobě i s dalšími vitaminy, enzymy a účinnými látkami. Navíc nehrozí předávkování. K doplňkům a vitamínům bych se uchyloval jen výjimečně, jestliže je k tomu jasný medicínský důvod. Pokud je pacient starý, má těžkou osteoporózu, žaludek nedokáže trávit vitamín B… to je bez diskuze. Dávat ale doplňky dětem, odmalička je učit, že musí brát tablety… to ani náhodou. Člověk se přece nenarodil proto, aby bral prášky.


MUDr. Jan Hnízdil,specialista v oboru psychosomatiky, dnes oznámil ukončení své praxe v dobřichovickém Centru komplexní péče. "S kolegy intezivně pracujeme na realizaci projektu vzorového léčebně vzdělávacího zařízení komplexní psychosomatické medicíny: První Pražská Psychosomatická s.r.o. - Hnízdo zdraví," sdělil svým čtenářům na webu a Facebooku. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla publikovat druhou část rozhovoru, který jsme s panem doktorem nedávno vedli, o týden dříve, než jsem původně zamýšlela. Z textu rozhovoru pravděpodobně vyčtete důvody, které MUDr. Hnízdila vedly k ukončení dosavadní praxe v Dobřichovicích…Stává se vám, pane doktore, že pacient trpí depresí, přestože k ní nemá důvod?

U deprese nebo úzkosti se někdy stává, že pacient nemá žádný výrazný životní, vztahový, finanční nebo existenční problém. Je to ale člověk s citlivou a úzkostnou povahou. Stresují ho banality, intenzivně prožívá starosti běžného života, vše si moc bere. Při stanovení diagnózy proto nestačí pátrat jen po zevních stresorech, je potřeba se také zajímat o individuální citlivost pacienta. Důležitou roli přitom hraje intuice. Emoční napětí je z pacientů doslova cítit. A dá se jím i nakazit. Americký psycholog Milton Friedmann v experimentu dokázal, že stačí, aby člověk pobýval několik minut v uzavřené místnosti, mlčky, ve společnosti dominantní, depresivní, negativistické, úzkostné nebo agresivní osoby a za chvíli to od ní "chytí".

Proto je dnes tolik depresí?

Nárůst počtu depresivních pacientů vnímám jako reflexi zběsilého způsobu života. Lidé už tempu nestačí a přesto jsou neustále nabádáni: "Vy nestačíte, selháváte, běžte k doktorovi, musíte se léčit." Podle nejnovějších údajů psychiatrické společnosti nejméně 650 tisíc lidí u nás bere soustavně antidepresiva. A to jsou jen ti podchycení. Mnoho lidí bere psychofarmaka nahodile, mimo jakoukoliv evidenci. Jak je to možné? Společenský systém je založený na individualismu, dravosti, expanzi. Musíme neustále růst. My už ale dál růst nemůžeme a nesmíme! Měli bychom se zastavit a zamyslet, jak chceme dál, jako jednotlivci i společnost, žít. Jednou se růst musí zastavit a pokud se nezastaví, tak už je to nekontrolovaný růst. Jako rakovina. Společenský systém expanduje jako rakovinné bujení. Pokud si to nepříznáme, tak nás zahubí.

Byl jste letos volit?

Nebyl. Nešel jsem ani k volbě prezidenta. Politicko-stranický systém je mrtvý. Odmítám s ním ztrácet čas a energii. Vždy jsem k volbám chodil. Dneska mi to ale připadá jako popohánět chcíplého koně. Když se podíváte na psychopaty, megalomany, lháře, podvodníky, kteří nás k volbám lákají, chtějí po nás, abychom se jim odevzdali, slibují, že za nás všechno zařídí… Stačí pustit televizi, otevřít noviny: lži, zloba, manipulace. Krize naší společnosti nemá v rámci politicko-stranického systému řešení. Adaptovat se na patologický systém zdravý člověk nemůže. Pokud se na něj adaptujete, stáváte se součástí nemocného systému. Z hlediska mentálního zdraví jste nemocná.
Neměli bychom se pokusit "odpojit" od tohoto stresujícícho systému?
K volbám jsem sice nešel, to ale neznamená žít v izolaci. Podle mého názoru je lepší být občansky aktivním nevoličem, než pasivním voličem. Je potřeba se od kolabujícího systému odpojit a začít stavět nový systém. Měnit sám sebe, působit na svoje okolí.

Odmítnul jsem kolaborovat s farmaceutickým byznysem. Úplně jsem vystoupil z terminologie syndromů a diagnóz. Když přijde pacient, zeptám se ho: "Co vám je?" A on mi odpoví: "No, mám refluxní chorobu, našli mi herniaci plotny, hypercholesterolémii…" A já povídám: "Co to je? Já vám nerozumím. Mluvte se mnou česky. Povězte mi, jaké máte zdravotní potíže a jaké máte životní starosti. A já vám vysvětlím, jak to spolu souvisí. Latinu mi sem netahejte, to je berlička pro doktory, aby se mezi sebou nějak dohodli." Komplexní medicína, které se věnuji, přitom vůbec nestojí proti školní, biologické medicíně. Naopak ji rozvíjí. Podstatou komplexní medicíny je, že tělesné, duševní a životní potíže od sebe nelze oddělovat. Bylo by nešťastné, kdyby komplexní medicína naopak ignorovala nebo zlehčovala tělesné nálezy. Obojí se musí posuzovat vyváženě. Mrzí mě, že u školní medicíny tomu tak není. Úplně vytlačila psychiku a sociální souvislosti. Když přijdete s bolestní hlavy k doktorovi, kterého vidíte poprvé v životě a vůbec vás nezná, dostanete od něho rovnou žádanku na rentgen a prášky na bolest. Tak se nechová doktor, ale mechanik.

A jak se pozná dobrý lékař?

Základem kvalifikace každého doktora je perfektní znalost školní medicíny. To ale samo o sobě nestačí. Abych pochopil stonání pacientů, potřebuji znát i jejich život - kontext nemoci. Doktor Šavlík, zakladatel české psychosomatiky, říkal: "Dobrej doktor musí bejt zvědavej." To je přesné. Musí se zajímat nejen o nemoc, ale také o pacienta. Musí být zvědavý, jaký ten člověk je, jak žije, jak pracuje, jaké má starosti, radosti… Kromě kvalitního medicínského vzdělání by měl doktor mít také empatii, intuici, vzbuzovat důvěru, umět navázat s pacientem vztah. To se nedá ani nabiflovat ani vynutit.

Dnes pacienta však většina lékařů spíš pošle na ten rentgen, než aby si s ním povídala…

Oni za to nemohou. Na škole jim nikdo nevysvětlil, jak nemoc souvisí se životem. Ani systém nemotivuje k tomu, aby se o to zajímali. Nejsou zvědaví. Bolí vás záda, tak šup na rentgen, operace ploténky a hotovo. Tak nás to naučili. Mám mnoho pacientů, kterým operace ploténky nejenže nepomohla, ale jejich potíže ještě zhoršila. Příčinou bolesti byla deprese. Ploténka byla jen náhodným nálezem. Něco je v životě tížilo a oni to nemohli unést. Neúnosnou a nesnesitelnou životní situaci somatizovali - ztělesňovali - bolestí zad. To, co nebyli schopni zvládnout vědomě ve svém životě, začalo postupem času jejich tělo signalizovat bolestí. Doktor Šavlík zdůrazňoval, že veškerá medicína není nic jiného než potvrzování pravdy lidových přísloví. Bolí ho hlava - má toho plnou hlavu. Závratě - hlava se mu z toho zatočila. Bolesti kolen - jde z toho do kolen. Každá nemoc je informace o tom, jaký člověk je, jakou má povahu, jakým způsobem a v jakých podmínkách žije. Informace o tom, že dělá někde nějakou chybu. Dělám vlastně tlumočníka mezi tělesnou nemocí a myslí pacienta.

Člověk tedy stůně, protože si nerozumí?

Ano. A když si porozumí, pochopí informační hodnotu nemoci a změní své životní podmínky, chování, vztahy, životosprávu nebo pohyb, tak se obejde bez doktorů. Každou besedu začínám slovy: "Nejsem tu proto, abych vás pozval do své ordinace. Jsem tu proto, abyste porozuměli vlastní nemoci a k doktorovi chodit nemuseli. Tím nejlepším lékařem -psychosomatikem jste vy. Nikoho nehledejte. Když máte nějaký zdravotní problém, je potřeba, abyste se zastavili a zamysleli, kde děláte chybu. Pokud to uděláte včas, tak jsem si jistý, že na to přijdete a uzdravíte se sami."
Nicméně i vy v některých případech předepisujete léky.
Ano, i já používám antidepresiva, kortikoidy, antibiotika. Děkuji farmacii, že je mám k dispozici. Moje první otázka na pacienta ale vždy zní: "Chcete se léčit, nebo se chcete uzdravit?" Pacient se zarazí, co je to za hloupou otázku. "Jasně, že se chci uzdravit." "Dobrá, posaďte se a budeme si povídat o vašich nemocech a o vašich životních starostech. A já vám povím, jak to spolu souvisí." Na prvním místě je pochopit nemoc a poradit pacientovi, jak by měl změnit své životní podmínky, chování, aby mobilizoval ten nejúčinnější lék - svoji vlastní energii, samoúzdravné schopnosti. A teprve pokud na zvládnutí nemoci vlastními silami nestačí, předepíši mu léky. Ale jen dočasně, aby se odrazil ode dna a mohl udělat životní změnu.

A co když po zjištění, co všechno by musel změnit, pacient raději chce další léky?

To je každého volba, jestli se rozhodne doživotně používat berličku v podobě léků a příznaky jen potlačovat, nebo se vydá cestou vlastní změny k uzdravení.
Neslýcháte odpověď: Já to změnit nemohu, nezáleží to jen na mně, jsem vlastně odkázaný na léky…?
To jsem často slýchával, dokud jsem dělal na klinice. Pacienti říkali: "Jsem nemocný, určete mi diagnózu a předepište léky. Uzdravte mne. Já si počkám. A do mého osobního života vám nic není." Pokud jsem léky nenapsal, pacienti se cítili být zanedbaní a podcenění. Nyní přicházejí s opačnou zakázkou: "Už nechci brát prášky, mám toho plné hrsti, je mi pořád špatně, poraďte mi, co mám udělat pro to, abych byl zdravý a brát to nemusel."
To je skvělé.

Moc mne těší, že lidé začínají svým nemocem rozumět. Zájem o komplexní medicínu je drtivý. Naše kapacity jsou ale totálně vyčerpány. Mohl bych vyšetřovat od rána do noci, lidé stojí ve frontách, vydávají se pořadová čísla, pozvání k besedám a žádosti o rozhovory se jen hrnou. Všichni volají o pomoc, jen málokdo je ochotný pomáhat. My už ale společenskou poptávku nedokážeme uspokojit bez společenské podpory. Nový obsah medicíny potřebuje také novou formu zdravotnictví. V současném systému je lékař motivován k tomu, aby hodně ordinoval, hodně vyšetřoval, hodně léčil. Pokud by pacienta uzdravil tím, že mu poradí, jak má změnit chování, dělá to sobě na úkor. Ve výkonovém systému se neuživí. Důsledkem jsou náklady, které už stát nedokáže zaplatit. Obrovská spousta vyšetření a prášků se ordinuje úplně zbytečně. Proto říkám: "Došli jsme do slepé uličky. Zastavme se a začněme společně, od základů, budovat nový systém. To za nás žádný politik neudělá".


Zdroje: ZDE a ZDE

Pozor na nebezpečnou novelu zákona č. 48 o veřejném zdravotním pojištění

14. listopadu 2013 v 11:42 | VikThor |  Zamyšlení nad ...
Normálně nesleduji, jaké zákony se připravují, ale tento je velmi alarmující! Nejedná se o nějaký drb typu jedna paní povídala, ale tohle varování visí přímo na stránkách České lékařské komory! Zde je větší část z informačního letáku:

Ministerstvo zdravotnictví připravilo velmi nebezpečný návrh novely zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by byla přijata:

--- Pacientům by kdykoliv rozhodnutím úředníka zdravotní pojišťovny mohl být odebrán jejich lékař, ale i nemocnice, protože by s nimi zdravotní pojišťovna byla oprávněna bez uvedení důvodů vypovědět smlouvu. Pokud by pacient chtěl u takového lékaře zůstat, musel by si plně hradit nejen zdravotní péči, ale i předepsané léky, rentgenová a laboratorní vyšetření, apod.
--- Výběrová řízení, určující, který lékař a jaká nemocnice budou mít nadále smlouvu se zdravotní pojišťovnou, by si řídila sama zdravotní pojišťovna, hlavním kritériem by pochopitelně byla co nejnižší cena. Zdravotnictví by tak ovládly obchodní řetězce, šlo by o konec soukromých lékařů v Čechách. Úspěšný by byl ten, kdo nejvíce ušetří na svých pacientech, případně může nabídnout dumpingové ceny.
--- Jak za první republiky v Československu, tak v řadě zemí EU nyní, rozhoduje svobodná volba pacienta. Krachuje lékař, od kterého pacienti odchází, úspěšný je ten, koho si pacienti svobodně zvolí. Nyní to má být ten, kdo získá přízeň vedení zdravotních pojišťoven, což je nesmírný prostor pro korupci a klientelismus.

Zdroj: ZDEMrzí mne to, že se i v naší zemi stále více moci a rozhodování přesouvá na společnosti finančně zainteresované s farmaceutickým průmyslem (FP) spřažené společnosti typu pojišťoven. Opravdu je více než reálné, že FP opravdu časem ovládne zdravotnictví a zavede tvrdá pravidla. Pro ilustraci se stačí podívat například na USA. Tam je již tahle věc běžnou praxí. Svoboda pacientů je zachována, ale v omezené míře. Hlavní slovo mají bohužel opět peníze. Proto připravovaný krok shledávám velmi nebezpečný. Ale co s tím? Je možné snažit se bojkotovat tuto novelu, ale ruku na srdce, pokud o ní rozhodují úplatní politici, jak to asi tak může dopadnou??? Možná že se povede prosadit dílčí úpravy, ale dlouhodobě nejde o řešení, ale spíše o oddálení problému, který má mnohem hlubší kořeny. Bible hezky říká, že tím kořenem zla jsou peníze a s tím nelze než souhlasit ...

"Láska k penězům je totiž kořenem škodlivých věcí všeho druhu a tím, že někteří o tuto lásku usilovali, byli od víry zavedeni na scestí a celí se probodali mnoha bolestmi."
(1.Tim.6:10)